Startupi in zelo mala podjetja

željni mobilne tehnologije, a s pomanjkljivimi viri za zagotavljanje varnosti

24. september 2014

Zelo mala podjetja dosegajo enako stopnjo uporabe mobilnih naprav kot velike organizacije. Pa vendar se večina majhnih podjetij ne zaveda pomena varnosti, tehničnega znanja in zagotavljanja sredstev za zadostno zaščito službenih mobilnih naprav ali naprav zaposlenih (BYOD).

V raziskavi Kaspersky Laba o IT izzivih, s katerimi se je soočalo 3.900 IT strokovnjakov s celega sveta v preteklih 12 mesecih, je kar 36 % malih podjetij povedalo, da so uspešno integrirali mobilne naprave v svoje poslovanje. Omeniti velja, da je ta stopnja skoraj identična s stopnjo mobilne integracije v velikih podjetjih, ki znaša 37 %. To pomeni, da najmanjša podjetja po celem svetu usvajajo mobilno tehnologijo na enaki ravni kot velika podjetja z več kot 5.000 zaposlenimi.

Mobilna tehnologija v različno velikih podjetjih morda ni omejena na strogo poslovno, vendar je potrebno upoštevati tudi druge ključne faktorje. Znanje in viri sta najočitnejši omejitvi pri zelo malih podjetjih, ki pogosto nit nimajo IT strokovnjakov, ki bi obvladovali implementacije tehnologij. Te omejitve lahko vodijo do lukenj v znanju tudi med o varnosti najbolj ozaveščenimi lastniki podjetij. Na primer, 43 % evropskih malih podjetij je navedlo »Varnost mobilnih/prenosnih računalniških naprav« med tremi IT prioritetami za naslednjih 12 mesecev (stopnja je primerljiva s stopnjo 36 % pri uvajanja iz prejšnjih 12 mesecev). Na vprašanje o politiki uporabe lastnih mobilnih naprav zaposlenih za poslovne namene (BYOD – Bring Your Own Device), raziskava razkriva, da je to možnost uvedlo le 10 % malih podjetij v Evropi.

Na vprašanje o trendih v tehnologiji je 22 % malih podjetij izrazilo strinjanje, da uporaba lastnih mobilnih naprav uslužbencev predstavlja varnostno tveganje za njihovo podjetje. A med velikimi podjetji in organizacijami je stopnja skoraj dvakrat večja – 53 % in 42 % se jih zaveda tveganja, ki ga predstavlja uporaba lastnih mobilnih naprav v poslovne namene. Ali je mogoče, da mala podjetja spregledajo varnostna tveganja pri uporabi osebnih mobilnih naprav zaposlenih? To se zdi še posebej problematična možnost ob predpostavki, da mala podjetja z omejenimi sredstvi najverjetneje gledajo na osebne mobilne naprav zaposlenih kot prihranek pri stroških in z veseljem vključujejo te naprave na svoja omrežja. Pogoste grožnje pri uporabi osebnih mobilnih naprav zaposlenih je zlonamerna programska oprema ali aplikacije, ki se povezujejo na mrežo podjetja preko naprave zaposlenega, ter izginjanje podatkov podjetja skupaj z izgubo ali krajo naprave zaposlenega.

Koraki za mobilno varnost ob omejenih sredstvih

Kljub temu da majhna podjetja nimajo sredstev in tehničnega znanja za naprednejše varnostne rešitve za mobilne naprave, lahko podjetja uporabljajo mobilno tehnologijo – vključno z zaščito mobilnih naprav zaposlenih – brez velike časovne in finančne investicije. Prava mera razuma in prava tehnologija lahko zagotovita zaščito mobilnih naprav in pomagata lastnikom startupov, da se osredotočijo na vodenje podjetja.

1) Osveščanje zaposlenih: zaposleni z zavedanjem o pomenu varnosti so najpomembnejši za zaščito podatkov podjetja. Prepričajte se, da novi zaposleni vedo, da če imajo v telefonih informacije o delovnem mestu, naprave ne smejo biti podvržene nepotrebnim tveganim navadam uporabnikov (npr. brskanje po vprašljivih spletnih straneh), ter v primeru kraje ali izgube naprave ti takoj javijo tudi nadrejenemu.

2) Osnovna zaščita pred krajo: ne predraga programska oprema, ki omogoča brisanje podatkov iz ukradene ali izgubljene naprave na daljavo, je osnovnega pomena. Nekatere naprave imajo podobne funkcije že prednastavljene, obstajajo pa tudi številne aplikacije, ki to omogočajo. Vendar se prepričajte, da zaposleni razumejo, da v primeru brisanja podatkov iz naprave izgubijo tudi morebitne osebne informacije na napravi, zato je pomembno, da si naredijo varnostno kopijo.

3) Izogibajte se kompleksnosti: novonastali startupi s petimi zaposlenimi si ne morejo privoščiti, da ure in ure nakupujejo, razvijajo in upravljajo varnostni produkt za podjetja, ki ni bil razvit za njihove namene. Izogibajte se nakupu večjega produkta kot ga za svoje podjetje potrebujete in držite se osnovnih varnostnih funkcij.

Kaspersky Small Office Security je bil oblikovan posebej za mala podjetja in vsebuje osnovne funkcije za zaščito, vključno z zaščito proti zlonamerni programski opremi, potrditvijo aplikacij in zaščito pred krajo. Ta rešitev nudi osnovna administrativna orodja za mobilne naprave, enkripcijo podatkov in končno zaščito v uporabi prijaznemu vmesniku, ki se ga da nastaviti v nekaj minutah.

Več o Kaspersky Small Office Security najdete na spletni strani Kaspersky Laba. Več o tehnologiji mobilne varnosti Kaspersky Laba najdete na produktni strani Kaspersky Security for Mobile, preberete pa lahko tudi Navodila za telebane za mobilno varnost in uporabo osebnih naprav v službene namene.

 

O Kaspersky Labu

Kaspersky Lab je največji zasebni prodajalec končnih varnostnih rešitev na svetu. Podjetje se uvršča med najboljše štiri svetovne prodajalce varnostnih rešitev za končne uporabnike*. Vseskozi več kot 17-letno zgodovino je Kaspersky Lab ostal inovator na področju IT varnosti in ustvarja učinkovite digitalne rešitve na področju varnosti za potrošnike, mala in srednja podjetja ter večje organizacije. Kaspersky Lab s holdingom, registriranim v Veliki Britaniji,  trenutno deluje v skoraj 200 državah in ozemljih po celem svetu ter zagotavlja zaščito več kot 300 milijonom uporabnikom. Več o Kaspersky Labu si lahko preberete na www.kaspersky.com.

 

* Podjetje je bilo uvrščeno na četrto mesto lestvice IDC po prihodkih od prodaje končnih varnostnih rešitev  (IDC rating Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2012). Lestvica je bila objavljena v poročilih IDC o napovedih za varnostne sisteme za končne uporabnike v letih 2013-2017 in deležih prodajalcev v letu 2012 (Worldwide Endpoint Security 2013–2017 Forecast in 2012 Vendor Shares (IDC #242618, August 2013)). V poročilu so prodajalci programske opreme razporejeni glede na zaslužek od prodaje končnih varnostnih rešitev v letu 2012.

Author: samo

Deli z drugimi: