Neprevidnosti uporabnikov pri spletnih transakcijah

26. november 2014

Glede na raziskavo, ki sta jo izvedla Kaspersky Lab in B2B International, je skoraj tretjina uporabnikov še vedno neprevidna pri opravljanju spletnih transakcij. To izpostavlja njihov denar tveganju, hkrati pa prinaša težave bankam in e-plačilnim sistemom s povračilom škode svojim komitentom. Za vzdrževanje čim manjše nevarnosti bi morali vsi vpleteni v spletne transakcije sprejeti ustrezne varnostne ukrepe.

Kibernetskih kriminalcev ne zanimajo le številke bančnih kartic, prav tako jih namreč zanimajo gesla za prijavo v spletno bančništvo in e-plačilne račune. Kljub temu je 26 % vprašanih priznalo, da posvečajo malo pozornosti varnostnim ravnem na spletnih straneh kjer vnašajo svoje osebne in finančne podatke. Kar 17 % vprašanih ne sprejme varnostnih korakov za zaščito gesel pri dostopu do občutljivih informacijah oz. nakupu. 16 % jih samozavestno izjavlja, da »kibernetski kriminal pri katerem je odvzet denar je redek pojav in ni verjetno, da bi se pripetil meni«.

26 % vprašanih shranjuje finančne podatke na napravah z internetnim dostopom. To ne bi bilo tako tvegano, če bi vedno poskrbeli, da uporabljajo posebne programe za varno shranjevanje podatkov. Na žalost tega ne počnejo. Na primer, samo 47 % pametnih telefonov z Androidovim operacijskim sistemom ima nameščeno varnostno rešitev. Še huje, 26 % pametnih telefonov in 43 % Androidov tabličnih računalnikov nima niti takšne osnovne zaščite, kot je nastavitev vnosa gesla pred uporabo.

Medtem mnogi uporabniki na lastni koži občutijo dokaze, da so spletni kriminalci na lovu za finančnimi informacijami. V zadnjih 12 mesecih je 44 % anketirancev poročalo, da so prejeli sumljivo elektronsko pošto. Ta se je izkazovala, da prihaja iz banke, v njej pa je bila prošnja za geslo ali druge informacije. 17 % uporabnikov je bilo preusmerjenih na spletne strani, ki so zahtevale gesla za dostop do njihovih e-plačilnih računov.

»Ko uporabniki prezrejo varnostne ukrepe, lahko postanejo žrtve goljufov. Vendar pa morajo banke na koncu pogosto plačati za to malomarnost. S tako veliko neprevidnih uporabnikov se morajo izvajalci v bankah in e-plačilnih sistemih  sami zavarovati pred finančnimi tveganji in tveganjem pred izgubo ugleda s pomočjo specializiranih varnostnih rešitev, ki lahko preprečijo kibernetski kriminal,« je dejal Ross Hogan, globalni vodja oddelka za preprečevanje goljufij pri Kaspersky Labu.

Kaspersky Fraud Prevention ponuja specializirane rešitve, ki omogočajo bankam in podjetjem za e-poslovanje preprečevati goljufije na njihovih spletnih in mobilnih kanalih. Te rešitve proaktivno ščitijo končne uporabnike in podjetja z namenom zagotavljanja varne uporabniške izkušnje. Kaspersky Fraud Prevention paket blokira poskuse prevzema računa in ribarjenja, kot tudi zaustavlja in odstranjuje zlonamerne okužbe.

Uporabnikom se priporoča, da namestijo večdimenzionalne varnostne rešitve, kot je Kaspersky Internet Security – multi-device 2015. Prav tako je poleg nudenja splošne zaščite pred kibernetskimi grožnjami na voljo tudi posebno orodje, ki zavaruje spletna plačila za Windows osebne računalnike – Safe Money.

Za več informacije preverite spletni strani Kaspersky Laba: Kaspersky Fraud Prevention in Kaspersky Internet Security – multi-device 2015.

O Kaspersky Labu

Kaspersky Lab je največji zasebni prodajalec končnih varnostnih rešitev na svetu. Podjetje se uvršča med najboljše štiri svetovne prodajalce varnostnih rešitev za končne uporabnike*. Vseskozi več kot 17-letno zgodovino je Kaspersky Lab ostal inovator na področju IT varnosti in ustvarja učinkovite digitalne rešitve na področju varnosti za potrošnike, mala in srednja podjetja ter večje organizacije. Kaspersky Lab s holdingom, registriranim v Veliki Britaniji,  trenutno deluje v skoraj 200 državah in ozemljih po celem svetu ter zagotavlja zaščito več kot 300 milijonom uporabnikom. Več o Kaspersky Labu si lahko preberete na www.kaspersky.com.

* Podjetje je bilo uvrščeno na četrto mesto lestvice IDC po prihodkih od prodaje končnih varnostnih rešitev  (IDC rating Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2012). Lestvica je bila objavljena v poročilih IDC o napovedih za varnostne sisteme za končne uporabnike v letih 2013-2017 in deležih prodajalcev v letu 2012 (Worldwide Endpoint Security 2013–2017 Forecast in 2012 Vendor Shares (IDC #242618, August 2013)). V poročilu so prodajalci programske opreme razporejeni glede na zaslužek od prodaje končnih varnostnih rešitev v letu 2012

Author: samo

Deli z drugimi: