Eden od osmih uporabnikov ne verjame kibernetskim grožnjam
Glede na raziskavo, ki sta jo skupaj izvedla B2B International in Kaspersky Lab, 12 % evropskih uporabnikov interneta ne verjame, da so kibernetski napadi resnični. Menijo, da z grožnjo pretiravajo ponudniki varnostne zaščite na internetu. Vendar jih ta občutek samozadovoljnosti pušča brez zaščite pred tveganjem, ki vsakodnevno ogroža njihove podatke in virtualna življenja.
Po statističnih podatkih tudi ljudje, ki sprejmejo, da so kibernetske grožnje realne, niso vedno prepričani, da potrebujejo zaščito pred njimi. Natančneje, le 22 % evropskih anketirancev meni, da so lahko tarča kibernetskih kriminalcev. Toda v resnici je lahko naprava vsake osebe zanimiva za napadalce. Čeprav lastnik ne shranjuje dragocenih podatkov na napravi in ne opravlja finančnih transakcij prek spleta, lahko kibernetski kriminalci izkoristijo njegov računalnik, pametni telefon ali tablico – morda s tem, da ga spremenijo v bot, ki pošilja nezaželeno pošto, izvaja DDoS napade ali pošilja ribarske povezave t.i. »phishing links« prek neposrednega sporočanja in elektronske pošte.
Skoraj tretjina (34 %) uporabnikov v Evropi ni v skrbeh, da bi njihovi spletni računi lahko bili ogroženi, ali pa se za to tveganje ne menijo. Bistveno je, da grožnja ne velja le za osebne strani na družbenih omrežjih, ampak tudi za osebne spletne bančne račune, kar bi lahko izročilo uporabnikove osebne finance kibernetskim kriminalcem. Vendar veliko ljudi meni, da so finančne izgube zaradi napadov zelo malo verjetne – 50 % vprašanih Evropejcev se ne zaveda ali jih ne skrbi obstoj možnosti takšnih izgub zaradi kibernetskega napada. Ena stvar, ki se je ne zavedajo je, da takšne izgube niso nujno posledica direktne kraje denarja z njihovih bančnih računov. Zlonamerna okužba lahko privede tudi do nepredvidenih stroškov, vključno s stroški povezanimi s storitvami IT strokovnjakov, vnovično namestitvijo programske opreme ali povzročitev začasne nerazpoložljivosti naprave. Na splošno je 21 % vseh anketirancev, ki so imeli zlonamerno programsko opremo na njihovih napravah, utrpelo izgube zaradi takšnega dogodka.
Glede na rezultate ankete, se 18 % vprašanih Evropejcev ne zaveda, da je uporaba javnih brezžičnih povezav tvegana, saj lahko podatke, ki so poslani prek teh omrežij, prestrežejo kibernetski kriminalci. Med vsemi sodelujočimi v anketi je nekoliko višji delež evropskih uporabnikov (30 %), ki se zavedajo te nevarnosti, vendar ne verjamejo, da morajo zaradi tega biti v skrbeh. Hkrati 59 % anketirancev v Evropi uporablja javno dostopna omrežja in 12 % jih vnaša svoja gesla na spletnih straneh, medtem ko so priključeni na javno omrežje.
»Ljudje, ki verjamejo, da so varni, ker jih bodo kibernetski kriminalci pustili pri miru in jih ne bodo zanimali, preprosto ne razumejo narave spletnih groženj. Hekerji se običajno ne osredotočajo na posebne specifične tarče, ampak skušajo zajeti čim večje število žrtev. To je razlog zakaj je zelo tvegano uporabljati internet brez varnostne rešitve,« pravi Elena Kharchenko, vodja produktnega upravljanja potrošnikov pri Kaspersky Labu.
Kaspersky Internet Security multi-device 2015 je rešitev, ki ščiti pred najnovejšimi grožnjami interneta, ne da bi motila uporabnika ali upočasnila napravo. Lahko zaščiti naprave z operacijskim sistemom Microsoft Windows, Apple OS X ali Googlov Android. Zavira zlonamerno programsko opremo, zazna ribarjenje t.i. »phishing« in nevarne spletne strani, opozori uporabnika o tveganjih povezanih z uporabo nezaupnih brezžičnih povezav in nudi varno spletno brskanje za uporabnike naprav Apple iOS in Microsoft Windows Phone.
O Kaspersky Labu
Kaspersky Lab je največji zasebni prodajalec končnih varnostnih rešitev na svetu. Podjetje se uvršča med najboljše štiri svetovne prodajalce varnostnih rešitev za končne uporabnike*. Vseskozi več kot 17-letno zgodovino je Kaspersky Lab ostal inovator na področju IT varnosti in ustvarja učinkovite digitalne rešitve na področju varnosti za potrošnike, mala in srednja podjetja ter večje organizacije. Kaspersky Lab s holdingom, registriranim v Veliki Britaniji, trenutno deluje v skoraj 200 državah in ozemljih po celem svetu ter zagotavlja zaščito več kot 300 milijonom uporabnikom. Več o Kaspersky Labu si lahko preberete na www.kaspersky.com.
* Podjetje je bilo uvrščeno na četrto mesto lestvice IDC po prihodkih od prodaje končnih varnostnih rešitev (IDC rating Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2012). Lestvica je bila objavljena v poročilih IDC o napovedih za varnostne sisteme za končne uporabnike v letih 2013-2017 in deležih prodajalcev v letu 2012 (Worldwide Endpoint Security 2013–2017 Forecast in 2012 Vendor Shares (IDC #242618, August 2013)). V poročilu so prodajalci programske opreme razporejeni glede na zaslužek od prodaje končnih varnostnih rešitev v letu 2012.