Pomanjkljiva varnostna zaščita ogroža ključne sisteme za poslovanje četrtine evropskih podjetij
21. julij 2016
Četrtina podjetij iz Evrope tvega izgubo dostopa do ključnih sistemov za poslovanje, kažejo rezultati ankete Kaspersky Laba in B2B International. To vodi ne le v finančne izgube, temveč povzroča škodo ugledu podjetij. Glavni razlog omejenega dostopa pa je, da podjetja nimajo ustrezne varnostne rešitve za zaščito pred napadi s porazdeljeno ohromitvijo storitve (DDoS).
Več kot polovica podjetij v Evropi (50,8 odstotka) ocenjuje investiranje v zaščito pred napadi DDoS kot upravičen strošek. Skoraj podoben odstotek evropskih anketirancev (46,7 odstotka) meni, da je varnostna zaščita pred tovrstnimi napadi pomemben pogoj za kibernetsko varnost njihove infrastrukture informacijske tehnologije. Na globalni ravni sta pri podjetjih iz telekomunikacijske panoge in finančnega sektorja te dve vrednosti še višji: za 82 odstotkov podjetij je investiranje v zaščito pred napadi DDoS upravičeno, pri 78 odstotkih podjetij pa tovrstna zaščita pomembno prispeva k varovanju infrastrukture informacijske tehnologije.
Kljub temu veliko število evropskih podjetij sploh ne uporablja zaščite pred napadi DDoS (25 odstotkov) ali jo uporablja (42 odstotkov) le delno. Pred to razširjeno grožnjo je popolnoma zaščitenih le 34 odstotkov podjetij. Zanimivo je, da je za večino podjetij, kjer zaščita pred napadi DDoS ni v uporabi, značilno visoko tveganje. Na globalni ravni gre namreč za podjetja iz panog, kjer so napadi najpogostejši: medijska industrija (36 odstotkov), zdravstveni (31 odstotkov) in izobraževalni sektor (31 odstotkov).
Po rezultatih raziskave je zagotavljanje stabilnosti ključnih sistemov za poslovanje prednostna naloga za 15 odstotkov evropskih podjetij. 24 odstotkov jih namerava varnostno rešitev za zaščito pred napadi DDoS uvesti v bližnji prihodnosti. Delovanje podatkovnih baz, elektronske pošte, spletnih strani in drugih spletnih storitev, ki so nujne za delovanje večino podjetij, je namreč lahko ovirano že z najbolj preprostimi oblikami napadov. Naslednji izsledek ankete tako ni presenečenje: napad DDoS lahko podjetje stane več kot le 360.000 evrov. Na primer, napad lahko ovira poslovne procese in povzroča stroške ob ponovni vzpostavitvi nemotenega delovanja, vodi lahko v plačilo denarnih kazni in obnovitev ugleda podjetja.
Evgeny Vigovsky, vodja oddelka za varnost pred napadi DDoS pri Kaspersky Labu, pojasnjuje: »Izkušnje kažejo, da veliko podjetij dojema napade DDoS kot neškodljive v primerjavi z okužbami z zlonamerno programsko opremo. Kljub temu lahko tovrstni pristop povzroči organizacijam velike težave. Napadi DDoS so lahko prav tako uničujoči za poslovanje kot katera koli druga oblika kibernetskega kriminala, še posebej, če so del večjega usmerjenega napada. Zaščita infrastrukture informacijske tehnologije zahteva celovit pristop, katerega neločljiva je zagotovitev dostopa do vseh kritičnih spletnih sistemov, ne glede na velikost podjetja ali področje delovanja.«
Več informacij Kaspersky Laba o zaščiti pred napadi DDoS najdete na naslednji povezavi:
O podjetju Kaspersky Lab
Družba Kaspersky Lab, ustanovljena leta 1997, je globalni ponudnik kibernetskih varnostnih rešitev. Poglobljeno strokovno znanje Kaspersky Laba s področja varnostnih groženj se nenehno spreminja v varnostne rešitve in storitve za zaščito podjetij, kritične infrastrukture, državnih organov in potrošnikov po vsem svetu. Obsežen portfelj Kaspersky Laba zajema vodilno varnostno zaščito za končne uporabnike ter številne specializirane varnostne rešitve in storitve za boj proti izpopolnjenim in razvijajočim se digitalnim grožnjam. Več kot 400 milijonov uporabnikov je zaščitenih s tehnologijami Kaspersky Laba, podjetje pa pomaga več kot 270.000 korporativnim klientom pri zaščiti tistega, kar jim je najpomembnejše. Več o Kaspersky Labu si lahko preberete na www.kaspersky.com.